تولید محتوا برای سایت

در بحث سئو، تولید محتوا حرف اول را می‌زند و می‌توان گفت، سئو و تولید محتوا بخش جدایی ناپذیر از هم هستند و با هم ارتباط مستقیمی دارند. در سال‌های اخیر موضوع تولید محتوا برای ربات‌های گوگل امری مهم تلقی می‌شود و با توجه به محتوای پیج، به سایت شما رتبه می‌دهد. ولی دلیل آن چیست؟

قبل از پاسخ دادن به این سوال باید بررسی کنیم که تولید محتوا چیست و چگونه باید محتوا تولید کنیم؟

شما در آخر این نوشته به “دلیل مهم بودن محتوا و تاثیر آن بر روی سئو” را به صورت ساده متوجه خواهید شد.

تولید محتوا و تاثیر آن بر سئو

تولید محتوا چیست؟

برای تولید محتوا جمله یا واژه مناسبی تعریف نشده است زیرا اساتید فعال در حوزه تولید محتوا هر کدام به شیوه خود تعریفی را در نظر گرفته‌اند اما از زبان خود ما، تولید محتوا یعنی نوشتن یک متن با اصول درست، ساخت ویدئو و یا تولید تصویری برای درک مخاطب از چیزی که می‌خواهیم بگوییم را، تعریفی برای تولید محتوا در نظر می‌گیریم. این محتوای تولید شده، برای هدف‌های مختلفی می‌تواند باشد، برای کسب درآمد، معرفی یک محصول یا ایده، رسانه‌سازی و یا آشنا کردن مخاطب با یک رویداد و…

انواع محتوا

محتوا انواع مختلفی دارد، همان‌طور که در بالا اشاره کرده‌ایم محتوا می‌تواند به صورت نوشته و متن، فیلم، صوت و یا تصویر تولید شود.

هر کدام از این موارد شیوه‌ای برای تولید دارند. مثلا در متنی که تولید می‌شود باید مخاطب را در نظر بگیریم و یک تصویر کلی از او داشته باشیم تا بتوانیم در محتوای خود، نیازها و پاسخ‎‌های او را پاسخ دهیم. صوتی که به صورت یک پادکست آماده می‌شود تا برای مخاطب روایتی را بازگو کند، کتاب صوتی که خوانده می‌شود تا مخاطب بتواند در هر حال مطالعه داشته باشد و حتی مقاله‌های صوتی که در هر زمینه‌ای ساخته می‌شود تا مخاطبان علاقه‌مند به آن حوزه را به خود جذب کند.

ویدئویی که ساخته می‌شود تا مخاطب با دیدن تصویر و شنیدن صدا بتواند جذب سایت شما شود. اینفوگرافی یا تصویری که بیانگر تعریف و یا دیدگاه شما راجع به یک موضوع اجتماعی، سیاسی، تاریخی و یا غیره باشد. اگر دقت کنید در واقع همه آن‌ها نوعی از نوشته و متن هستندکه به شیوه‌های مختلف تبدیل و تعریف می‌شوند.

اصول اولیه تولید محتوا

محتوا برای هر کسب و کاری لازم و مهم است. هر کدام از آن‌ها برای آنکه بتوانند به خواسته و هدف خود از تولید محتوا برسند باید اصول درستی را رعایت کنند و در موارد زیر به چند مورد برای آنکه چگونه باید محتوا تولید کنیم اشاره کرده‌ایم:

  • باید یک هدف مشخص و معین برای دلیل تولید محتوا داشته باشید. چرا می‌خواهید تولید محتوا کنید؟
  • مخاطب خود را شناسایی کنید. مخاطب محتوای شما اغلب چه کسانی هستند؟
  • نیازها و پاسخ‌های مخاطب خود را بشناسید. می‌خواهید به مخاطب خود چه منظوری را برسانید؟
  • برای چیزی که می‌خواهید محتوا بسازید خوب تحقیق کنید. اطلاعات شما در زمینه‌ای که تولید محتوا می‌کنید کافی است؟
  • محتوای رقبای خود را بررسی کنید. نقاط قوت و ضعف آن‌ها را می‌شناسید؟
  • محتوای شما باید سئو خوبی داشته باشد. با کلمات کیلیدی حوزه خودتان آشنایی دارید؟ یا لینک سازی‌های لازم را انجام داده‌اید؟
  • برای آینده برنامه داشته باشید. موضوع محتوای بعدی را آماده کرده‌اید؟

موارد بالا جزئی از قواعد، برای خلق محتوای خوب است اما فقط به اینجا ختم نمی‌شود و موارد بیشتری را نیاز دارد.

تاثیر محتوا بر روی سئو سایت

بعد از تعریف کلی تولید محتوا و بررسی قواعد اولیه آن، به بررسی تاثیر محتوا بر روی سئو می‌رسیم.

برای همه ما یک‌بار پیش آمده است که خواسته باشیم درمورد یک محصولی تحقیق کنیم. اولین کاری که انجام می‌دهیم این است که آن محصول را در بین صفحات وب، جستجو کنیم.

وارد یک سایتی می‌شویم و محتوای نوشته شده برای آن محصول را می‌خوانیم. در این بخش چند اتفاق می‌افتد. اول اینکه محتوای آن سایت ضعیف است و زود از آن خارج می‌شویم. دوم، محتوای وب‌سایت مفید است و تا حدودی در تصمیم گیری به ما کمک می‌کند ولی باعث خرید ما از آن سایت نمی‌شود. سوم، محتوای سایت قوی و پربار است و توضیحات کاملی برای آن محصول آورده است و باعث می‌شود به آن سایت اعتماد کنیم و خرید خود را انجام دهیم.

زمانی که محتوای شما یونیک و اصولی باشد مخاطب شما زمان بیشتری را در سایت شما سپری می‌کند. این زمان سپری شده ممکن است به یک اتفاق سودبخش برای شما تبدیل شود. این اتفاق می‌تواند فروش یک محصول، جذب دن مخاطب به سایت شما، اشتراک گذاری آن صفحه با دوستان و یا حتی ایجاد ارتباط با شما شود.

ربات‌های گوگل با بررسی سایت شما از نظر آنکه چه تعداد مخاطبی سایت شما را دنبال می‌کنند و چه زمانی را در سایت شما سپری می‌کنند، به سایت شما رتبه می‌دهند.

این عمل باعث می‌شود سئوی سایت بهتر و بهتر شود و گوگل سایت شما را برای افراد بیشتری به نمایش بگذارد.

نتیجه گیری

محتوای خوب و یونیک، که با اصول درست نوشته شود باعث می‌شود مخاطب هدف شما، زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند و در آخر عمل سودمندی را برای شما، مانند خرید، اشتراک‌گذاری و یا نوشتن نظر خود در زیر آن نوشته و… رقم بزند. هر چقدر تعامل مخاطب با سایت شما بیشتر شود گوگل سایت شما را مفید و بهینه می‌بیند. البته باید در نظر داشته باشید محتوا یکی از بخش‌های تاثیر گذار بر روی سئو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *